Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Produkt dnia
Najlepsza oferta tygodnia
Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC04 WI-FI
Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC04 WI-FI

1 990,00 zł

1 617,89 zł

szt.
Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC05S WI-FI
Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC05S WI-FI

2 990,00 zł

2 430,89 zł

szt.
Termowentylator Ceramiczny Argo Boogie Plus
Termowentylator Ceramiczny Argo Boogie Plus

229,00 zł

186,18 zł

szt.
TOSAINE 5 szt. wysyłka kurierska
TOSAINE 5 szt. wysyłka kurierska

1 445,00 zł

1 174,80 zł

CORONA RX3085
CORONA RX3085

1 290,00 zł

1 048,78 zł

szt.
Jak poznać, że w domu / mieszkaniu jest suche powietrze
Jak poznać, że w domu / mieszkaniu jest suche powietrze

Suche… Czyli jakie?

Suche powietrze charakteryzuje niską zawartością pary wodnej. Oznacza to wartości poniżej 40% wilgotności względnej. Optymalne warunki zapewnia powietrze, które znajduje się pomiędzy 40% a 60%.

Żeby móc stwierdzić czy nasze powietrze jest suche skorzystamy z pomocy higrometru lub psychometru. Niektóre platformy pogodowe także udostępniają informacje na temat obecnej wilgotności powietrza. Choć są to z pewnością sprawdzone metody, istnieją również proste oznaki, które możemy zaobserwować na co dzień w naszych domach, wskazujące na zbyt suche powietrze w pomieszczeniu.

 

Efekt podrażnionych oczu wielu osobom nie jest obcy. Częste łzawienie czy uczucie „zmęczonych” oczu to objawy najczęściej kojarzone ze zmęczeniem lub długą pracą przy komputerze. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wzmagać to uczucie może właśnie suche powietrze, które będzie utrudniało odpowiednie nawilżenie oka, doprowadzając do podrażnień.

Podobne symptomy możemy obserwować w obrębie skóry. Niekiedy, pomimo regularnego stosowania kremów nawilżających wydaje się, ze nasza skóra jest popękana, sucha i szorstka, z występującymi okresami łuszczenia lub świądu.

Do tego spierzchnięte usta, w obrębie których łatwo robią się drobne rany. To wszystko sygnały, że powinniśmy sprawdzić czy wilgotność powietrza w naszym domu nie jest zbyt niska.

Co jeszcze powinno zapalić nam „czerwoną lampkę”?

Szybko przetłuszczające się włosy – choć mogą mieć wiele podłoży, jednym z mechanizmów obronnych naszego organizmu na zbyt suche środowisko jest nadmierne wytwarzanie łoju

 

Skłonność do infekcji – szczególnie w przypadku górnych dróg oddechowych, często powracające infekcje powinny być dla nas ważnym sygnałem. Przesuszająca się śluzówka nosa może prowadzić do łatwiejszego ulegania infekcjom i zakażeniom bakteryjnym lub wirusowym. Towarzyszyć temu będzie uczucie drapania lub suchości w gardle.

Suche powietrze może wpływać także na ogólne samopoczucie, wywołując ospałość czy bóle głowy (te najczęściej będą pojawiać się wraz z problemami zatokowymi). Zdarza się, że pogorszeniu ulega również jakość naszego snu, co oczywiście będzie w konsekwencji prowadzić do uczucia zmęczenia i spadku energii.

 

Oczywiście warto najpierw wziąć pod uwagę podłoże zdrowotne i z nawracającymi uporczywymi problemami zgłosić się do lekarza, jednak zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza może wspomóc nas w budowaniu lepszego samopoczucia i wyeliminowaniu dodatkowych czynników pogarszających stan zdrowia.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy wyżej wymienione objawy są związane ze zbyt suchym powietrzem, dobrze jest zwrócić uwagę na elementy stałe, znajdujące się w naszym wnętrzu, ponieważ one też będą reagować na zmniejszoną wilgotność powietrza. Niektóre meble i materiały, w szczególności papier, będą starzeć się szybciej i łatwiej ulegać niszczeniu. Natomiast wszelkie rośliny doniczkowe trzymane w mieszkaniu mogą łatwiej żółknąć i wymagać częstszego niż przeciętnie podlewania.

 

Kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zbyt suche powietrze?

Kiedy jesteśmy na nie najbardziej narażeni! Najpopularniejsza i jak najbardziej prawdziwa odpowiedź jest taka, że okres większego niż normalnie prawdopodobieństwa występowania suchego powietrza wypada na sezon grzewczy. Pamiętajmy jednak, że nie tylko zimą należy zwrócić uwagę na poziom wilgotności powietrza. Wyjątkowo szczelne mieszkania lub domy, w których zainstalowana jest klimatyzacja mogą borykać się z tym problem nie tylko w okresie ujemnych temperatur.

Dlatego warto pozostać czujnym i nie lekceważyć objawów związanych ze zbyt suchym powietrzem. Na rynku jest wiele urządzeń, które pomogą nam w rozwiązaniu problemu wilgotności naszych pomieszczeń. Najlepszy do walki z suchością będzie oczywiście nawilżacz powietrza, który pozwala na optymalne dostosowanie wilgotności powietrza.

Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl