Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Produkt dnia
Najlepsza oferta tygodnia
CORONA RX3085
CORONA RX3085

1 290,00 zł

1 048,78 zł

szt.
Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC05S WI-FI
Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC05S WI-FI

2 990,00 zł

2 430,89 zł

szt.
CORONA RX2485
CORONA RX2485

1 090,00 zł

886,18 zł

szt.
Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC04 WI-FI
Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC04 WI-FI

1 990,00 zł

1 617,89 zł

szt.
TOSAINE 5 szt. wysyłka kurierska
TOSAINE 5 szt. wysyłka kurierska

1 445,00 zł

1 174,80 zł

Poznaj sposoby na poprawę powietrza w swoim domu
Poznaj sposoby na poprawę powietrza w swoim domu

Rekord świata we wstrzymywaniu oddechu wynosi niecałe dwanaście minut. Dla przeciętnego człowieka ten czas wynosi około dwie, może trzy minuty. Bez powietrza jesteśmy w stanie wytrzymać naprawdę niewiele czasu. Oddychanie to podstawowa funkcja życiowa, która jest niezbędna do wszystkich innych procesów w naszym organizmie. Warto zatem zadbać, aby powietrze, którym oddychamy było dobrej jakości, będziemy bowiem oddychać, praktycznie bez przerwy, całe nasze życie.

Co oznacza jakość powietrza?

Powietrze to mieszanka głównie dwóch gazów: azotu i tlenu, które stanowią 99% całego powietrza. W pozostałym jednym procencie kryją się gazy szlachetne oraz w zmiennych ilościach para wodna, dwutlenek węgla, ozon, amoniak, wodór; a w powietrzu zanieczyszczonym także tlenki azotu, siarki, pyły, węglowodory i różne mikroorganizmy.

Wydawać by się mogło, że jeden procent to niedużo… Nic bardziej mylnego! To właśnie te wyżej wymienione składniki, których proporcje mogą być zmienne, będą decydowały o tym jaka jest jakość powietrza.

Zła jakość powietrza to taka, w której będą duże ilości pyłu zawieszonego, zawierającego kropelki cieczy i stałych drobin. W takim pyle często występują związki siarki, metale ciężkie czy alergeny (przeważnie pyłki roślin i zarodniki grzybów). W Polsce okresem, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na wdychanie takiego powietrza jest oczywiście zima. Właśnie wtedy docierają do nas alerty RCB zalecające między innymi zrezygnowanie z aktywności fizycznej na zewnątrz, ze względu na złą jakość powietrza. W takich sytuacjach staramy się pozostawać w domach, tam jednak powietrze również może nie być najczystsze. Choć nie grożą nam już tak duże ilości smogu, nadal jesteśmy narażeni na działanie unoszącego się w powietrzu kurzu czy chociażby formaldehydu. Jak wyeliminować szkodliwe cząsteczki?

Na poprawę powietrza w domu sposobów jest wiele. Od szybkich lifehacków, przez rady babci, po najnowsze technologie używane w nowoczesnych firmach. Każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Przede wszystkim powinniśmy jednak skupić się na metodach, które nie tylko dadzą nam „poczucie” że zadbaliśmy o czystość powietrza, ale także przyniosą realne efekty. Przygotowaliśmy tu parę wskazówek:

1.Nie idź na kompromisy – tak jak wcześniej wspomnieliśmy, powietrze to absolutna podstawa! Jeśli chcemy zadbać o poprawę powietrza w domu powinniśmy korzystać tylko z metod, których działanie jest potwierdzone. W tej roli najlepiej sprawdzą się oczyszczacze lub klimatyzatory posiadające specjalny filtr.

2.Nie myl urządzeń – w zadbaniu o odpowiednie powietrze w naszym pomieszczeniu może nam pomóc parę urządzeń. Nawilżacze i osuszacze będą bardzo ważnym elementem w walce z grzybem i pleśnią, dbaniu o kondycję i odporność naszego organizmu, trosce o trwałość mebli, czy też przyjemny zapach w domu. Pamiętajmy jednak, mają one wpływ na wilgotność powietrza, nie oczyszczają go! Osuszacz nie wyeliminuje grzyba, może jedynie zapobiegać jego powstaniu lub też hamować rozwój. Za usunięcie niepożądanych składników odpowiada przede wszystkim oczyszczacz. Niektóre z nich mają dodatkowe funkcje jonizowania lub wkładów zapachowych, ale najważniejszym i głównym działaniem jest zasysanie powietrza, przekierowanie go przez zestaw odpowiednio dopasowanych filtrów i wydmuchanie z powrotem do pomieszczenia.

3.Zastanów się, dla kogo potrzebne jest to urządzenie? – To pytanie jest szczególnie ważne jeśli w naszym domu mamy alergików. Ze względu na nich powinniśmy wybrać oczyszczacz, który pozbędzie się wszelkich roztoczy, pyłków i grzybów. Gdy wraz z nami mieszkają osoby, które wyjątkowo łatwo chorują, najbardziej będzie nam zależeć na urządzeniu, które oczyści powietrze z bakterii i wirusów. Osoby wrażliwe na przykre zapachy powinny wybrać oczyszczacz niwelujący wonie.

4.Zwróć uwagę na parametry – przy wyborze odpowiedniego osuszacza zwróć uwagę na wydajność urządzenia – w tym wypadku jest ona określana jako ilość metrów sześciennych powietrza przepływające przez oczyszczacz w ciągu godziny.  Poza tym ważne jest natężenie dźwięku– oczywiście zależy nam na jak najcichszym urządzeniu. Warto wybrać urządzenie o możliwie dużym przepływie powietrza, wówczas użytkowanie go przy minimalnym przepływie powietrza zapewni cichą pracę . Wskaźniki określające poziom zużycia filtrów to następna istotna kwestia. Plusem będą też dodatkowe funkcje, taki jak na przykład nawilżanie powietrza.

5.Dopasuj odpowiednie filtry – to one są podstawą działania oczyszczacza! Do wyboru mamy cztery podstawowe rodzaje:

  • HEPA – polecany dla alergików i osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenia. Bardzo dobrze radzi sobie z filtrowaniem bakterii, wirusów, kurzu i substancji zawieszonych w smogu, konkretne klasy tego filtra (od EPA E10 do HEPA H14) podpowiedzą nam ile procent zanieczyszczeń zostanie usunięte;
  • ULPA – filtr absolutny, dzięki niemu powietrze w naszym domu będzie najwyższej jakości, przez zmniejszoną ilość przepływu powietrza zapewnia cichszą pracę urządzenia;
  • Filtr węglowy – pozbywa się zanieczyszczeń gazowych, dzięki niemu pozbędziemy się niechcianych zapachów z mieszkania. Świetnie uzupełnia działanie filtra HEPA;
  • Filtr jonowy – produkowane przez niego jony unieszkodliwiają i obciążają szkodliwe cząsteczki, dzięki czemu można się ich łatwo pozbyć odkurzaczem.

6.Wybierz miejsce –  urządzenie warto ustawić w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu, pamiętajmy jednak, że nie jest ono całkiem bezgłośne, zatem lokalizację trzeba dobrać tak, aby nie przeszkadzała nam w pracy czy śnie. Jeśli mamy małe dzieci warto zwrócić uwagę na to, aby nie miały możliwości zabawy oczyszczaczem!

7.Wspomóż działanie oczyszczacza – pamiętajmy o tym, że oczyszczacz, choć bardzo skuteczny, nie wyręczy nas w dbaniu o dom. Regularne odkurzanie, rozważne używanie ciężkiej chemii domowej czy pranie pościeli to środki, które będą wspierały utrzymanie czystości powietrza na wysokim poziomie. Pomocne będzie także ograniczenie palenia papierosów, kadzidełek i świeczek wewnątrz mieszkania.

To już wszystkie nasze wskazówki! Całkiem proste, prawda?

Dbanie o dobrą jakość powietrza w naszych domach nie jest trudnym obowiązkiem, ale zaniedbywanie go może prowadzić do poważnych konsekwencji. Mamy nadzieję, że zawarte tutaj rady pomogą w cieszeniu się czystym powietrzem w domu każdego dnia.

 

https://twojklimat.pl/pl/p/Oczyszczacz-powietrza-Super-Air-SA660-WI-FI/476

https://twojklimat.pl/pl/p/Oczyszczacz-powietrza-Super-Air-SA150W/310

https://twojklimat.pl/pl/p/Oczyszczacz-powietrza-Prem-i-air-INVIERNO-Ion-Transport-w-cenie/187

https://twojklimat.pl/pl/p/Oczyszczacz-powietrza-Super-Air-SA150BW/311

https://twojklimat.pl/pl/p/Oczyszczacz-powietrza-Super-Air-SA500-H15/331

 

Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl