Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Produkt dnia
Najlepsza oferta tygodnia
Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC04 WI-FI
Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC04 WI-FI

1 990,00 zł

1 617,89 zł

szt.
Termowentylator Ceramiczny Argo Boogie Plus
Termowentylator Ceramiczny Argo Boogie Plus

229,00 zł

186,18 zł

szt.
TOSAINE 5 szt. wysyłka kurierska
TOSAINE 5 szt. wysyłka kurierska

1 445,00 zł

1 174,80 zł

Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC05S WI-FI
Klimatyzator przenośny do kampera FRAL SUPER COOL FSC05S WI-FI

2 990,00 zł

2 430,89 zł

szt.
TOSAINE 1 szt. wysyłka kurierska
TOSAINE 1 szt. wysyłka kurierska

289,00 zł

234,96 zł

szt.
Osuszacze

Osuszacz to urządzenie zasilane prądem służące do wychwytywania i usuwania wody nagromadzonej w powietrzu. Składa się z układu sterującego, wentylatora oraz układu zbierającego i odprowadzającego wodę. Powietrze w zawilgoconych pomieszczeniach jest zasysane do osuszacza przez wentylator. Wilgoć w postaci pary wodnej jest skraplana na układzie zbierającym a następnie jako woda jest odprowadzana do zbiornika znajdującego się wewnątrz lub na zewnątrz urządzenia. Osuszacze posiadają wbudowany higrostat. Istnieje możliwość elektronicznego i radiowego sterowania pracą urządzenia w zależności od opcji.

Wydajność osuszacza jest mierzona w litrach (l) na 1 godzinę (h).

Standardowo podaje się (wg normy DIN) wydajność osuszaczy kondensacyjnych w temperaturze 30 °C i 80% RH (wilgotności względnej).

REALNĄ wydajność w warunkach klimatu Polski podaje się w temperaturze 20 °C i 60% RH.

Wzrost temperatury i wilgotności względnej zwiększa wydajność osuszaczy kondensacyjnych i nie wpływa na wydajność osuszaczy absorbcyjnych.

UWAGA: Niektórzy dystrybutorzy podając wydajność urządzeń pochodzących z Dalekiego Wschodu nawet przy 35 °C i 95%RH wprowadzają w błąd co do rzeczywistych parametrów osuszacza!

Efektywność osuszania zależy od wielkości pomieszczenia, panującej w nim temperatury oraz ilości nagromadzonej wody.

Osuszacze stosuje się w celu:

 • utrzymania żądanego poziomu wilgotności,
 • usuwania nadmiaru wilgoci. 

Osuszacze znajdują zastosowanie w wielu procesach. Znakomicie nadają się do pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, magazynowych jak również do pomieszczeń usługowych i produkcyjnych.

 • piwnice, garaże, łazienki, pralnie,
 • biblioteki, muzea, archiwa,
 • baseny, siłownie, spa,
 • hydrofornie, przepompownie, sterownie,
 • prace budowlane, remontowe, wykończeniowe,
 • osuszanie po zawilgoceniach lub zalaniach,
 • procesy technologiczne w przemyśle oraz magazyny.
   

 W zależności od zastosowanej metody osuszania i konstrukcji urządzenia osuszacze dzielimy na kondensacyjne i adsorpcyjne.

 Osuszacze kondensacyjne (zastosowanie procesu kondensacji):


Zasada działania osuszacza kondensacyjnego:

Zainstalowany w urządzeniu wentylator wymusza obieg powietrza. Wilgotne powietrze przepływa najpierw przez filtr powietrza, który zatrzymuje cząsteczki pyłu i kurzu. Następnie opływa ono parownik, gdzie ulega schłodzeniu poniżej punktu rosy. Para wodna zawarta w powietrzu ulega kondensacji i jako woda spływa do zbiornika a powietrze o zredukowanej wilgotności płynie dalej do skraplacza. Tutaj ulega podgrzaniu o ok. 3-5°C w stosunku do powietrza zasysanego a następnie jest wyrzucane na zewnątrz osuszacza.

Im wyższa temperatura i wilgotność względna tym większa wydajność osuszacza kondensacyjnego.

 • osuszacze domowe, 
 • osuszacze profesjonalne,
 • osuszacze przemysłowe,
 • osuszacze budowlane,
 • osuszacze basenowe.


Osuszacze adsorpcyjne

Zasada działania osuszacza adsorpcyjnego:

Wentylator zasysa wilgotne powietrze i kieruje je na wirujący rotor, który napędzany jest silnikiem elektrycznym. Wewnątrz urządzenia znajduje się  sektor osuszający i regeneracyjny, w wyniku czego za rotorem otrzymuje się osuszone powietrze. Obroty tarczy rotora powodują, że zawilgocony materiał higroskopijny przesuwa się do sektora regeneracyjnego, gdzie przez rotor przepływa gorące powietrze, odbierające wilgoć, i kierujące je do chłodnicy, gdzie para wodna ulega skropleniu. Następnie woda spływa do zbiornika.

Wydajność osuszacza adsorpcyjnego jest stała i niezależna od temperatury powietrza.

Osuszacze kondensacyjne domowe:

Najbardziej popularne, niewielkie urządzenia w plastikowej obudowie, wyposażone w wentylator, układ sterujący oraz skraplający i odprowadzający wodę, posiadają zbiornik oraz możliwość stałego odprowadzania wody. Oprócz filtra wstępnego często posiadają filtr węglowy, jonizator lub lampę UV.  Większość osuszaczy wyposażona jest w kółka jezdne. Urządzenia tego typu są estetyczne, dość lekkie i łatwe w obsłudze.

Ze względu na małe rozmiary oraz niska cenę zakupu urządzenia te są wyposażone w parownik zbudowany z gęsto upakowanych blaszanych listków ( lamelek). Z tego powodu nie zaleca się używania tego typu urządzeń przy szlifowaniu lub gipsowaniu ścian (istnieje możliwość nieodwracalnego zatkania przestrzeni między lamelkami).

Zasadniczo domowe osuszacze kondensacyjne pracują w pomieszczeniach o temperaturze od 12°C i wilgotności powyżej 50%Rh.

Jednak najbardziej efektywne w polskich warunkach pogodowych kondensacyjne osuszacze domowe zbierają wodę już w pomieszczeniach o temperaturze od 7°C i wilgotności powyżej 35%Rh.

Osuszacze domowe tworzą odpowiednie warunki dla budynku, mieszkania i jego domowników. Utrzymują w doskonałym stanie konstrukcje budowlane, wpływają na trwałość podłóg drewnianych, mebli, tapet, dywanów i odzieży. Stosowanie ich w domu łagodzi przebieg wielu schorzeń m. in. reumatyzmu, astmy, różnych alergii.

Osuszacze adsorbcyjne domowe:

Szczególnie polecane do tzw. zimnych pomieszczeń o temperaturze poniżej 12°C

Adsorbcyjne domowe osuszacze powietrza to bardzo lekkie plastikowe skrzynki wyposażone w filtr wstępny powietrza, wentylator, układ sterujący, chłodnicę, rotor, grzałkę oraz zbiornik i możliwość stałego odprowadzenia wody. Dodatkowo mogą być wyposażone w filtr węglowy.

Typowa dla domowych osuszaczy adsorbcyjnych budowa rotora, w postaci krzemowego, porowatego plastra wyklucza jego zastosowanie w celach remontowych oraz używania tego typu urządzeń przy szlifowaniu lub gipsowaniu ścian (istnieje możliwość nieodwracalnego zatkania przestrzeni porowatej). Jednocześnie dzięki takiej budowie osuszacz adsorbcyjny  pochłania w niskich temperaturach więcej wilgoci niż kondensacyjny.

Wydajność osuszaczy adsorbcyjnych jest w niewielkim stopniu zależna od temperatury otoczenia. Osuszacz pracuje już w temperaturze od 1°C do 40°C.

Osuszacze adsorbcyjne bardzo dobrze sprawdzają się w niedogrzanych pomieszczeniach np. piwnicach, garażach, magazynach.

Osuszacze kondensacyjne profesjonalne:

Urządzenia zamknięte w metalowej lub plastykowej, odpornej obudowie, wyposażone w wentylator, układ sterujący oraz skraplający i odprowadzający wodę, posiadają zbiornik oraz możliwość stałego odprowadzania wody. Często posiadają dodatkowe rączki i powiększone kółka jezdne.

W przeciwieństwie do osuszaczy domowych, gdzie skraplacz zbudowany jest z lamelek (gęsto upakowanych blaszanych listków) osuszacze profesjonalne posiadają skraplacz zbudowany z rurek. Dzięki temu osuszacze nie zapychają się szybko np. pyłem gipsowym. Po zdjęciu pokrywy filtra wnętrze osuszacza można łatwo odkurzyć lub przetrzeć skraplacz gąbką. Łatwość utrzymania w czystości wnętrza urządzenia przedłuża jego żywotność oraz zapobiega spadkowi wydajności układu skraplającego.

Większość z osuszaczy profesjonalnych wyposażona jest w odszranianie gorącym gazem Hot Gas Defrosing System, co pozwala na efektywne osuszanie już w temperaturze od 0,5°C.

Niektóre modele osuszaczy profesjonalnych mogą być wyposażone opcjonalnie w elektryczną pompę skroplin oraz rury rozprowadzające suche powietrze.

Osuszacze profesjonalne ze względu na swoją solidną konstrukcję, bogaty wybór konfiguracji wyposażenia oraz różnorodność znajdują zastosowanie we wszystkich rodzajach działalności wymagających osiągnięcia lub kontroli żądanego poziomu wilgotności.

Osuszacze kondensacyjne budowlane:

Należą do grupy osuszaczy profesjonalnych. Urządzenia zamknięte w metalowej lub plastykowej, odpornej obudowie, wyposażone w wentylator, układ sterujący oraz skraplający i odprowadzający wodę, posiadają zbiornik oraz możliwość stałego odprowadzania wody. Osuszacze budowlane posiadają skraplacz zbudowany z rurek. Dzięki temu osuszacze nie zapychają się szybko np. pyłem gipsowym. Po zdjęciu pokrywy filtra wnętrze osuszacza można łatwo odkurzyć lub przetrzeć skraplacz gąbką. Łatwość utrzymania w czystości wnętrza urządzenia przedłuża jego żywotność oraz zapobiega spadkowi wydajności układu skraplającego.

Posiadają duże koła jezdne, uchwyt w kształcie ramy do łatwego przesuwania nawet przez jedną osobę, wyposażone w odszranianie gorącym gazem Hot Gas Defrosing System, co pozwala na efektywne osuszanie już w temperaturze od 0,5°C. Mogą być wyposażone opcjonalnie w elektryczną pompę skroplin oraz rury rozprowadzające suche powietrze.

Osuszacze budowlane ze względu na swoją odporną konstrukcję oraz wyposażenie polecane są szczególnie do prac remontowo budowlanych lub innych ciężkich warunków pracy.

Osuszacze kondensacyjne przemysłowe:

Urządzenia gabarytowe, zamknięte w metalowej, odpornej obudowie, wyposażone w filtry, wentylatory, układ sterujący oraz skraplający i odprowadzający wodę, wyposażone w system stałego odprowadzania wody. Charakteryzują się znacznymi gabarytami, ciężarem oraz wydajnością sięgającą setek lub tysięcy litrów na godzinę.

Osuszacze przemysłowe mogą mieć obudowę metalową malowaną proszkowo lub ze stali nierdzewnej, wyposażone w opcję odszraniania gorącym gazem Hot Gas Defrosing System, co pozwala na efektywne osuszanie już w temperaturze od 0,5°C.  Osuszacze mogą być montowane na stałe w różnych konfiguracjach lub zamontowane na specjalnych wózkach. Istnieje możliwość podłączenia zewnętrznych czujników oraz sterowników do kontroli poziomu wilgotności w obiektach.

Kondensacyjne osuszacze przemysłowe znajdują zastosowanie w obiektach o dużej wilgotności lub powierzchni do osuszania np. halach magazynowych lub produkcyjnych, basenach publicznych, obiektach sportowych itp.

Osuszacze kondensacyjne basenowe:

Urządzenia zamknięte w metalowej lub plastykowej, odpornej obudowie, wyposażone w wentylator, układ sterujący oraz skraplający i odprowadzający wodę, posiadają zbiornik oraz możliwość stałego odprowadzania wody. Osuszacze basenowe są ciche, estetyczne, przeznaczone do pracy stacjonarnej. Istnieje możliwość odprowadzania wody z urządzenia do sieci zaopatrującej oraz wyposażenie w zewnętrzne sterowniki.

Przeznaczone do pracy w specyficznym mikroklimacie basenów krytych i salonów termalnych łatwo i cicho zbierają parującą wodę, zapobiegają powstawaniu rdzy, pleśni, grzybów oraz nieprzyjemnego zapachu.

Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl